90. léta - připomenutí
Fialová devadesátá léta
Fialová z toho důvodu, že pro toto období to byla snad nejtypičtější barva. Celkově se všude objevovaly pestré a jasné barvy... V tomto článku se vrátím o nějaký čas nazpátek a chtěl bych tak nostalgicky zavzpomínat na devadesátky. Na léta, která byla plná nových věcí a objevování. Pro východní blok se otevřely nové možnosti, začínala k nám prolínat západní kultura v každé oblasti. Bohužel to jsou i léta, kdy zároveň skokově vzrostla kriminalita. Drogy, nájemní vrazi a špinavé podsvětí tu bujilo jako houby po dešti. Byla to odvrácená mince jinak skvělé devadesáté dekády. Alespoň pro mě. Sice jsem tuto dobu prožíval "jen" jako žák základní školy, ale i tak mám ty časy hrozně rád. Bylo by toho hrozně moc, co zmínit, ale tady je aspoň takový výtažek...
Auta
Asi začnu tady, protože tyto samotné stránky jsou o jedné z ikon 90. let. Ale když začnu v tuzemsku, kdo by si nepamatoval naší legendu Felicii z roku 1994. První koncernové auto Škodovky, kulatá, elegantní a relativně pokroková. Reklamy o ní hýřili až neuvěřitelnými pozitivy. Je to auto, které slouží na dojíždění i dnes. No a samozřejmě legendu legend – Octavii. Kdo by tušil, jaký kult v té době vzniká. Dnes můžeme říct, že pro Škodovku to byla opravdu trefa do černého. Ale už tenkrát samozřejmě byla oktávka „něco“. Úplně si pamatuju, jak si jí pořídil jako první z okolí soused v paneláku a okukoval jí někdo každý den!
No a pak tu máme našeho Golfíka IV! Ovšem v této době vznikla i další skvělá auta, jako např. BMW 3 E46, Ford Focus nebo Astra G. Prostě 90. léta přinesla kvalitní a poctivá auta.
A kdo si pamatuje „úžasné“ samolepky na auto – takové ty pestrobarevné šmouhy, jakoby štětcem. Vůbec nemůžu nic podobného najít na netu, ale jistě je znáte. To byl hit…
Elektrotechnika
Nikdy nezapomenu na nekonečné hodiny strávené u videoher. Tato nenápadná krabička napojená do televize nás dokázala zabavit opravdu dokonale. Mario Bros a další „skákačky“ jsme hráli, dokud nedošel náš hrdina do cíle. Nebo další fenomén – Windows. Microsoft přišel na trh v roce 1995 a 1998 asi s nejlepšími operačními systémy všech dob. Tak oblíbené byly zřejmě už jen XPčka. A videohry natrvalo vystřídaly PC hry…
Pak musím zmínit vynález jménem VHS (video home systém). Černá plastová krabice s páskem, který se mohl kdykoli zamotat v přehrávači vydržel v domácnostech docela dlouhý čas. A hlavně to nebyl zrovna levný špás. Především originálky byly až nesmyslně drahé. Podobně to bylo i s hudbou na MC kazetách. Frčely různé přehrávače a "dvojčata". A kdo neměl walkmanna, jako by neexistoval! Já měl mimochodem soňáka .
Jelikož jsem i fanda Hi-Fi, tak bych chtěl zmínit značku Technics, která vyráběla cenově relativně dostupné přístroje. A modely z devadesátých let patří pořád k vyhledávanému zboží. Pro Technics to ale byla už jen bohužel labutí píseň, neboť po roce 2000 to šlo s kvalitou z kopce, až se značka v rámci restrukturalizací ztratila bůh ví kam. Zůstaly jen gramofony a sluchátka.
Asi největší bombou byl ovšem příchod mobilních telefonů. Toto odvětví se mezitím během krátké chvíle giganticky rozrostlo. Připomenu zde operátory Pegas (T-Mobile), Eurotel (O2), či Oskar (Vodoafone).
A rozmach Internetu ani nemusím zmiňovat. Vznikl i náš populární Seznam (1996).
Hudba
Tato oblast by vydala na samotnou knihu, takže jen stručně. Hvězdami 90. let pro mě byla asi kapela Lucie a pak např. Chinaski nebo Kabát. Plodné období měl i Orlík a následně už na sólové dráze Daniel Landa. Pro mnohé další byly idoly Lunetic, Backstreet Boys, Kelly Familly a mnoho podobných, kteří se většinou rychle rozpadli. Tato doba byla taktéž zlatou éru disca. Kdo nezná interprety Dj Bobo nebo třeba Captain Jack? Nezapomenutelná je i chytlavá Lambáda od Kaomy. Přišla také vlna alternativních rockových kapel jako Cranberries (a její skvělá Zombie - 1994) nebo Offspring. Jejich deska Smash také z roku 1994 je pecka dodnes! Hodně frčel též grunge (Nirvana). Rád mám i spíše okrajovou záležitost, a to tajemnou gothick-rockovou kapelu XIII. století, která v devadesátkách byla na vzestupu a hit Karneval se hrál i v komerčních rádiích. Můj oblíbený heavy metal procházel naopak krizí, přesto vznikaly skvělé desky. Zato takový speed nebo trash metal prožíval rozmach, vzpomeňme třeba na velikány jako Stratovarius, Gamma Ray, Megadeth nebo Metallica. Takže devadesátky byly velice plodné na skvělou hudbu!!
A na závěr si můžeme zazpívat „Když jde malý bobr spát…“
Móda
Všichni si určitě vzpomeneme na vyloženě devadesátkovou záležitost – havajské košile. Všech druhů a barev. I já jako dorostenec jsem jí nosil do školy. To samé platí o šusťákových bundách a kalhotách v bláznivých barvách. Proto stále říkám, prostě fialová je barva 90. let ! Dneska to působí opravdu úsměvně. Na nohou musely být bíle tenisky a klidně jste k nim mohli dát dost volnou koženou nebo džínovou bundu a pod ní tričko s nějakým barevným potiskem. Ženský nosily „lacláče“ nebo džíny pořádně vytažené do pasu a kalhotky „brazilky“ nebo nastupující tanga. Ale plno těchto věcí se nyní opět vrací!
Např. tady havajská košile, navíc v podání Nicka Slaughtera v legendárním seriálu Vražedné pobřeží:
Cyklistika
Pojem MTB po revoluci plno lidem nic neříkal, ale brzy se z něj stala vlna, která nás smetla stejně jako ostatní státy. Ani dnes ovšem někteří ale neví, co přesně tato zkratka vlastně znamená. Jednoduše: horské kolo (mountain bike). Americká záležitost se stala brzy standardem, a když někdo chtěl kolo, tak jedině horáka! Já sám jsem měl od našich Winoru Typhoon a později Scotta Sawtooth z roku 1990, kterého mi věnoval známý, a jednalo se v té době o špičkové kolo – mám ho navíc dodnes a krom plášťů a středu je na něm vše původní! Takový mezičlánek bylo ještě kolo BMX (bike motocross) od Velamosu, které mi dalo také hodně zkušeností.
Umění
Nejsem zrovna znalcem umění. Ale co vím, tak to je, že do devadesátých let u nás patří i jedna malířská technika jménem airbrush, nebo též americká retuš. Docela se toto kreslení tenkrát rozšířilo a "stříkané" obrázky jste mohli vidět skoro všude. Na obalech časopisů, knih, CD, LP... Např. obal CD Gotika (výše) je také retuš. Určitě si i pamatujete takové ty šmouhy na autech, autobusech... Prostě to frčelo. Tímto stylem se dají vytvářet různé abstraktní obrazce, jemné přechody a věrohodné obrazy, proto se airbrush možná hodně spojuje též se sci-fi a fantasy tématikou. Pěkně o všem pojednává kniha Frenesis z roku 1993 našeho známého malíře Martina Zhoufa s textem Ondřeje Neffa. Později se v komerčním použití přeci jen ujalo více kreslení na PC.
Film
Devadesátá léta byla též velice plodná na řadu skvělých a dodnes kultovních filmů. Já jsem veliký fanda Terminátora, tak musím zmínit jeho druhé pokračování z roku 1991 Judgment day. Jedná se snad o jeden z nejlepších filmů všech dob a myslím si, že ho jen tak něco nepřekoná. Dalším kultem je legendární snímek Pulp Puction ročníku 1994 - koukám, že celkově byl rok 94´významný... :-).
Jako malý jsem též zbožňoval Univerálního vojáka s Van Dammem a Lundgrenem (1992).
V tuzemsku vládla vlna různých parodií alá Byl jednou jeden polda, a dařilo se také Svěrákovi (Obecná škola, Kolja,...). Velký úspěch měl pak snímek Pelíšky (1999), Černí baroni (1992) nebo Báječná léta pod psa (1997). Ze seriálů musím zmínit mé oblíbené Četnické humoresky (1997).
Ale našla by se i řádka zahraničních historických filmů, připomenu např. Statečné srdce (1995) nebo Johanka z Arku (1999). Bylo toho zkrátka plno!!